Dawna sztuka sakralna Pomorza Gdańskiego

W sobotę 18. maja, w MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZEÓW
Zapraszamy na otwarcie wystawy w kościele z Bożegopola Wielkiego o godz. 12.00: “Dawna sztuka sakralna Pomorza Gdańskiego". Tego dnia wstęp wolny do Muzeum

W niedzielę 19. maja zapraszamy na  ZIELONE ŚWIĄTKI oraz widowisko obrzędowe ŚCINANIE KANI czyli Pojmanie, oskarżenie i stracenie Kani i zabawa przy muzyce.

Początek o godz. 14.00 przy karczmie z Rumi

Od rana wspólne majenie chałup i obejść gospodarskich, krzyży i kapliczek. GRAJMY W ZIELONE - konkursy z nagrodami  w chałupie z Piechowic: Wyplatamy wieńce z liści klonu, dębiny, brzozy i polnych kwiatów na rogi i kałduny krów, gęsie szyje i karki psów. Gramy na liściu, lub źdźble trawy. Rozpoznajemy liście klonu, brzozy, dębu, lipy, grabu i tataraku.

 

“Zielone Świątki w Muzeum” KONKURS RYSUNKOWY z nagrodami w szkole z Więckowych
    
Zesłanie Ducha Świętego powszechnie nazywane Zielonymi Świętami obchodzi się 50-go dnia po Wielkanocy w pełni wiosennego rozkwitu pól, łąk i ogrodów. Towarzyszące im zwyczaje, obrzędy rolnicze i pasterskie połączone z zaklinaniem płodności urodzaju, wzięły swój początek z pogańskich obrzędów wiosennych. Większość zwyczajów zielonoświątkowych ma charakter świecki.
Najważniejszym atrybutem świąt są zielone gałęzie jako symbol wiosny, plenności i obfitych zbiorów. Zielone gałęzie chronią również od czarów, zarazy oraz wszelkiego zła. Stąd wynika ich powszechna obecność w obrzędach i zwyczajach praktykowanych tego dnia - majeniu domów, obejść, zwierząt.
Ścinanie Kani - tradycyjny rytuał, niegdyś powszechny, a zachowany gdzieniegdzie do dnia dzisiejszego. Polegał na publicznej symbolicznej egzekucji kukły drapieżnego ptaka, którego obarczano winą za wszelkie nieszczęścia dotykające społeczność wiejską.

Wstęp do Muzeum:
NORMALNY - 14 zł
ULGOWY - 9 zł
Uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcy
SPECJALNY - 2 zł
Osoby powyżej 65. roku życia, emeryci i renciści
Osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami
Członkwie klubów związanych z Muzeum umową
Okaziciele Karty Dużej Rodziny
Osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej

Przewodnik w wersji audio do pobrania na www.muzeum-wdzydze.gda.pl.

Zapraszamy

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz je zmienić, szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Akceptuję cookies z tej strony.