Gutenberg

 

Projekt Gutenberg to inicjatywa polegająca na umieszczeniu w Internecie elektronicznych wersji książek istniejących w wersji papierowej. Według danych z roku 2013 projekt udostępnił ponad 42 000 wolnych książek elektronicznych.

Czytaj dalej

wolne lekturyPrawie 2000 utworów do pobrania w formie ebooków, audiobooków, plików PDF lub do czytania w trybie on-line. Wszystko do pobrania całkowicie za darmo. W katalogu znajdują się te utwory, dla których prawa autorskie wygasły i utwory te znajdują się obecnie w tzw. domenie publicznej.

Dostępne są baśnie i bajki, wiersze i fraszki, opwiadania i powieści - nic tylko czytać...

Czytaj dalej

Narodowe Archiwum CyfroweW prototypie Zbiorów NAC on-line – audiovis, użytkownik znajdzie blisko 170 tysięcy fotografii oraz około 15 tysięcy opisów nagrań. Ilość obiektów dostępnych on-line będzie się zwiększać wraz z postępem digitalizacji zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zachęcamy nauczycieli do korzystania zasobów Archiwum. Po zarejestrowaniu można utworzyć własny katalog materiałów i uzyskać do niego natychmiastowy dostęp po zalogowaniu się na stronie NAC.

Czytaj dalej

LibreVox

LibriVox oferuje darmowe książki mówione, dostępne w domenie publicznej. Jest kilka opcji, żeby je odsłuchać. Pierwsza to pobranie plików w formacie .mp3 albo .ogg na dysk twardy komputera.

Czytaj dalej

Europeana

Europeana to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została otwarta 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE: i2010 na rzecz bibliotek cyfrowych w celu udostępnienia dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w internecie.

Europeana to wspólny punkt dostępu do zbioru bibliotek, archiwów i muzeów w całej Europie, który umożliwia użytkownikom znalezienie we własnym języku cyfrowych dzieł kultury udostępnionych przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.

Czytaj dalej

Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona tworzona jest z myślą o wszystkich użytkownikach bibliotek i Internetu. Pragniemy udostępnić w postaci cyfrowej najważniejsze wydania tekstów literackich i naukowych, dokumentów historycznych, czasopisma, grafikę, fotografię, nuty oraz mapy. Chcemy w ten sposób zaprezentować dziedzictwo kulturalne Polski, jej wielowiekowe tradycje i dokonania, a jednocześnie pokazać bogactwo zbiorów Biblioteki Narodowej i wirtualnie otworzyć przed Państwem nasze magazyny i skarbce.

Czytaj dalej

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz je zmienić, szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Akceptuję cookies z tej strony.