nowe logo muzeum papienictwa 670

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, którego powstanie datuje się na rok 1605. Unikatowa papiernia tworzy bezcenny w skali Europy zabytek techniki, który decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku uzyskał status pomnika historii. Dzięki temu siedziba Muzeum Papiernictwa została formalnie zaliczona do grupy najcenniejszych zabytków, mających szczególne znaczenie dla kultury naszego kraju.

Czytaj dalej

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa powstało w 2004 roku w niewielkiej wsi Grębocin, 8 km od Torunia. Można w nim obejrzeć niezwykłe prywatne zbiory związane z papiernictwem i drukarstwem w wyjątkowej formie prezentowania kolekcji czyli interaktywnych warsztatów edukacyjnych.

Czytaj dalej

wiewiorDom Marii i Jerzego Kuncewiczów jest oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym prowadzi programy edukacyjne powstałe w oparciu o tradycję, wypracowaną przez Kuncewiczów, którzy zawsze opiekowali się dziećmi i młodzieżą. Maria Kuncewiczowa otrzymała Medal Niepodległości (1931 r.) za prowadzenie we Włocławku jednego z kółek oświatowych Organizacji Młodzieży Niepodległościowej (dyplom do Medalu jest podpisany m.in. przez Józefa Piłsudskiego). Oprócz  "[...] wiedzy o Polsce, jej historii, kulturze, geografii" podopieczni Kuncewiczowej otrzymywali posiłki: "Naukę popierała szklanka mleka i kromka chleba z masłem" [Cytat z Fantomów M. Kuncewiczowej].

Czytaj dalej

buonarroti-michelangelo

Muzea Watykańskie to całe dni zwiedzania. Kto nie miał okazji zobaczyć na żywo - niech skorzysta z wirtualnego zwiedzania. Kto tam był - niech ożywi wspomnienia.

Na stronach Muzeów Watykańskich znajdziemy panoramy bazylik, fotografie zbiorów muzealnych, wirtualne wycieczki.

Czytaj dalej

wimm

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powstało w 1945 roku. Siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki, wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej. W latach 1516-1521 funkcję tę pełnił tu Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie - własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, a w zbiorach Biblioteki przechowywany jest inkunabuł medyczny z którego korzystał. Muzeum gromadzi pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej. Niepowtarzalny charakter zbiorów tworzą m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich, grafiki współczesnej.

Czytaj dalej

Kaszubski Park Etnograficzny Wdzydze Kiszewskie im. Teodory i Izydora Gulgowskich

Powstało w 1906 r. jako pierwsze na ziemiach polskich Muzeum na wolnym powietrzu za sprawą Teodory i Izydora Gulgowskich, którzy urządzili je w XVIII-wiecznej chałupie podcieniowej wykupionej od miejscowego gospodarza. Wszechstronne naukowe i artystyczne zainteresowania, pasje oraz działalność społeczna Założycieli zapewniły, dzięki ożywieniu rękodzielnictwa, sławę miejscowym plecionkom i haftom.  

Czytaj dalej

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz je zmienić, szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Akceptuję cookies z tej strony.