Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa powstało w 2004 roku w niewielkiej wsi Grębocin, 8 km od Torunia. Można w nim obejrzeć niezwykłe prywatne zbiory związane z papiernictwem i drukarstwem w wyjątkowej formie prezentowania kolekcji czyli interaktywnych warsztatów edukacyjnych.

Muzeum swoją działalnością nawiązuje do bogatej historii regionu a w szczególności do istniejących dawniej na jej terenie papierni w Pruskiej Łące oraz papierni w Lubiczu. Przybliża odwiedzającym 440 – letnią historię Drukarni Toruńskiej, postać i dorobek twórczy artysty Zygfryda Gardzielewskiego, projektanta antykwy toruńskiej oraz Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela w Toruniu.

Muzeum stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną, a pięknymi zbiorami może konkurować z podobnymi muzeami w kraju i na świecie.

Nie tylko zbiory ale i obiekt zasługują na uwagę. Muzeum mieści się w XIII wiecznym kościele pw. Św. Barbary, wzniesionym przez Krzyżaków za czasów ich panowania na Pomorzu i Kujawach. Gotycka świątynia kilkanaście lat była gruntownie odrestaurowywana i przekształcana na cele muzealne, pod okiem Dyrektora muzeum Dariusza Subocza – dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki.

Muzeum, które jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok, zaprasza na warsztaty muzealne z historii: piśmiennictwa, drukarstwa i papiernictwa. Osoby zainteresowane historią produkcji papieru i pergaminu, średniowiecznymi manuskryptami i technikami drukarskimi z różnych zakątków świata z pewnością wyjdą z muzeum usatysfakcjonowane.

Wśród eksponatów, których liczba jest systematycznie powiększana, można znaleźć oryginały pras drukarskich, wyposażenie dawnej zecerni, stylusy, pergamin czy chińskie matryce do druku. Tajemnicze, średniowieczne mury skrywają bardzo rzadki dziś sprzęt introligatorski. Dla tych, którzy chcą własnoręcznie wyczerpać papier lub spróbować pisma gęsim piórem – muzeum przygotowało ciekawe warsztaty praktyczne, które dziś stanowią esencję nowoczesnego i przyjaznego muzeum.

W muzeum znajduje się stylizowany sklepik z pamiątkami wykonanymi ręcznie z czerpanego papieru.

Więcej informacji o papierni w Lubiczu w artykule Aleksandra Kotlewskiego.

Strona muzeum: http://www.muzeum.grebocin.pl/