Witamy na stronie free4edu.info

Naszym celem jest pomóc nauczycielom, którzy chcieliby wykorzystać nowoczesne narzędzia w trakcie prowadzonych zajęć. W jednym miejscu zamierzamy zebrać informacje o programach, aplikacjach, stronach internetowych i materiałach dydaktycznych dostępnych ZA DARMO!

Zapraszamy wszystkich nauczycieli dowolnych przedmiotów do dołaczenia się. Zamieszczajcie komentarze, napiszcie, jakie strony internetowe, jakie materiały wykorzystujecie na lekcjach, co najbardziej podoba się Wam i Waszym uczniom i studentom. Postaramy się umieścić wszystkie informacje na naszej stronie.

Mamy nadzieję, że uda nam się zamieszczać nowe informacje w miarę regularnie. Chętnych możemy informować o ciekawych nowościach – powiedzmy co parę tygodni –  wysyłając newsletter. 

Kanclerz Jan Zamoyski (na „zdjęciu” obok), fundując w 1595 roku Akademię Zamojską stwierdził: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Słowa te są aktualne i dziś.

 

Wiemy wszyscy, że najpopularniejszym źródłem wiedzy, z którego korzystają internauci stała się Wikipedia. Odsyłamy do artykułu: „Magister dzięki Wikipedii”. W korzystaniu z Wikipedii nie ma nic złego. Należy jednak pamiętać na jakich zasadach ona powstaje i nabrać dystansu do wiedzy tam prezentowanej.

Internet stanowi nieprzebrane źródło informacji, jednak wiedzę o tym, czego można poszukiwać w internecie i co w nim znaleźć, muszą przekazać młodzieży nauczyciele. Nie można liczyć na rodziców – oni zwykle mają mniejszą wprawę w technice komputerowej od swych pociech. 

Pozornie wykształceni ludzie często nie mają pojęcia o istnieniu bibliotek cyfrowych i wirtualnych muzeów. Internet wydaje się im miejscem, gdzie można zobaczyć zdjęcia „celebrytów” albo poczytać wpisy na Facebooku, ewentualnie sprawdzić „niusy”. 

Walczmy z tym! W internecie naprawdę można znaleźć wiele stron wartościowych, a jednocześnie atrakcyjnych i interesujących. Prosimy Nauczycieli, by przekazali tę wiedzę swym wychowankom.

Jeśli polski nauczyciel popatrzy na zasoby edukacyjne dostępne za darmo w internecie, to nieuchronnie odczuje dyskomfort – większość programów, portali, materiałów edukacyjnych, na które natrafi, będzie dostępna po angielsku. Sytuacja jednak stale zmienia się na lepsze. Pojawiają się polskie wersje programów, tłumaczone na polski są symulacje i filmy, opracowywane polskie materiały.

Wirtualne Muzea PodkarpaciaLiczymy na pomoc użytkowników naszej strony. Wspólnie powinno się udać przynajmniej „wytropić” wszystkie przydatne programy i miejsca, gdzie nauczyciel znajdzie coś cennego dla siebie i swoich uczniów. Mamy nadzieję, że korzystając ze strony free4edu.info znajdziecie Państwo cenne informacje i inspiracje do udoskonalenia prowadzonych przez Was lekcji i wykładów.

Pragniemy zwrócić uwagę Państwa na stronę Wirtualnych Muzeów Podkarpacia. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wszystkie muzea będzie można zwiedzać w podobny sposób!