Muzeum Ikon w Supraślu dysponuje jedną z najbogatszych w Polsce kolekcją ikon XVIII, XIX i XX-wiecznych. Absolutnym unikatem są XVI-wieczne freski ocalałe ze zburzonej i obecnie odbudowanej cerkwi Zwiastowania NMP, znajdującej się na terenie Monasteru Supraskiego.
Muzeum Ikon zajmuje część siedemnastowiecznego Pałacu Archimandrytów, wchodzącego w skład zabudowań monastyru supraskiego. Jego centralną część stanowi zrekonstruowana, XVI-wieczna obronna cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy.
ZAJĘCIA EDUKACYJNE ORGANIZOWANE W MUZEUM IKON W SUPRAŚLU mają na celu przybliżenie zagadnień związanych z ikoną, jej symboliką oraz tradycją chrześcijańską. Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy poznają poszczególne etapy pracy nad ikoną oraz zapisane w ikonie treści. Zajęcia pozwolą także na zapoznanie się z historią ikony sięgającą początków sztuki chrześcijańskiej.
TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
- Jak powstaje ikona?
- Ile jest chórów anielskich?
- Artysta z katakumb. SYMBOLIKA WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKICH MALOWIDEŁ
- Czytamy to, co w ikonach zapisane – cz. I MOWA KOLORU
- Czytamy to, co w ikonach zapisane – cz. II MOWA GESTU I ODCZYTYWANIE NAPISÓW
- Czy znasz te święta? IKONA WIELKICH ŚWIĄT
- Żywot Świętego Mikołaja. HISTORIA ŻYCIA ZAWARTA W IKONIE
Więcej informacji na temat zajęc edukacyjnych można znaleźć na stronie: http://www.muzeum.bialystok.pl/suprasl/index.php?site=muzeum&;subsite=propozycje_edukacyjne,
Muzeum pozwala także na wirtualne zwiedzanie. Chętnych zapraszamy na stronę: http://www.muzeum.bialystok.pl/suprasl/pages/panorama/index.php
{tortags,107,1}