Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku – dziele architekta Stanisława Zawadzkiego. Zbudowany na planie podkowy, posiada monumentalny portyk joński, neopalladiańskie galerie, strojne panoplia oraz oficyny z łamanymi dachami. Sztukaterie wykonał Michał Ceptowski, a malowidła we wnętrzach pałacu – Antoni i Franciszek Smuglewiczowie. Siedzibę otoczył ogród krajobrazowy będący miniaturą parku angielskiego.
      Pałac wraz z pięknym otoczeniem był siedzibą Andrzeja Gorzeńskiego, sędziego grodzkiego poznańskiego, a po jego śmierci majątek odziedziczył syn – Hieronim. Śmiełów leżący przy granicy Rosji i Prus dzielił losy pogranicza i był punktem przerzutowym podczas powstań.

W sierpniu 1831 roku zatrzymał się tu Adam Mickiewicz, który wiózł ze sobą pisma od Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego. W czasie pobytu w majętności Gorzeńskich występował pod przybranym nazwiskiem Adama Műhla oraz jako rzekomy kuzyn właścicieli i nauczyciel ich synów. Do powstania próbował przedostać się w nadgranicznej wsi Komorze, ale wobec zbliżającej się klęski zmuszony był do powrotu. W Śmiełowie dotarła do niego wiadomość o upadku obrony Warszawy z czym wiąże się opowieść o drzewku dębowym, które tego dnia poeta posadził w parku. Rosnące do lat 20. XX wieku drzewo, otoczone szczególnym kultem stało się symbolem nadziei.

DSCN1304 330

Salon Błękitny z malowidłami Smuglewiczów meble z domu S. Słowackiej Becu z 1 poł. XIX w. 330

Po bezdzietnej śmierci Zygmunta Gorzeńskiego wystawiony na licytację majątek zakupił w 1886 roku Franciszek Chełkowski. Jego syn Józef wraz z żoną Marią z Donimirskich pielęgnowali tu kult wieszcza, a w 1931 roku postawili Mickiewiczowi pomnik w parku. Nasycone kultem poety miejsce przyciągało wielu wybitnych ludzi. Przebywali tu m.in.: H. Sienkiewicz, J.I. Paderewski, Maria Gorecka – córka Mickiewicza, L. Różycki, W. Kossak, gen. J. Haller.

Salon Kominkowy za Chełkowskich pokój panienek fot. A. Cieślawski 330 Pokój Sienkiewicza ze stołem z pierwotnego wyposażenia i kanapą norwidowską fot. A. Cieślawski 330

W 1939 roku hitlerowcy internowali właścicieli Śmiełowa i zajęli ich majątek. Po wojnie utworzono tu szkołę i mieszkania dla mieszkańców wioski. W 1970 roku obiekt przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu, a po remoncie zaadoptowało go na muzeum. Do oddziału należy też park krajobrazowy.

Ekspozycja obejmuje 20 sal. Parter zawiera mickiewicziana oraz materiały dotyczące kultu wieszcza. Sale na piętrze prezentują pomieszczenia pałacowe wraz z przykładami XVII-XIX – wiecznego malarstwa oraz meblami z epoki.     

Pomnik Mickiewicza w parku śmiełowskim obok dąb amerykański posadzony przez Chełkowskich na miejscu dębu Mickiewicza fot. A. Cieślawski 330 DSCN1256 330 220

Muzeum posiada także oferte lekcji muzealnych oraz warsztatów. Szczegółowe informacje pod adresami: http://www.mnp.art.pl/muzeum/oddzialy/muzeum-a-mickiewicza-w-smielowie/edukacja/lekcje-muzealne/ oraz http://smielow.pl/index.php?id=11

Strony muzeum: www.mnp.art.pl oraz  www.smielow.pl

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *