Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, którego powstanie datuje się na rok 1605. Unikatowa papiernia tworzy bezcenny w skali Europy zabytek techniki, który decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku uzyskał status pomnika historii. Dzięki temu siedziba Muzeum Papiernictwa została formalnie zaliczona do grupy najcenniejszych zabytków, mających szczególne znaczenie dla kultury naszego kraju.
W tym miejscu były i są wytwarzane papiery czerpane, wg techniki opracowanej w średniowieczu. Niegdyś młyn odgrywał istotną rolę kulturotwórczą; arkusze z Dusznik wykorzystywano do drukowania książek, spisywania dokumentów. Na dusznickie papiery uczeni przelewali swą wiedzę, a artyści tworzyli na nich liczne dzieła. Dziś arkusze z dusznickiego młyna wykorzystywane są do sporządzania okolicznościowych pism, dyplomów, zaproszeń, papeterii oraz pamiątek świadczących o papierniczych tradycjach Dolnego Śląska.
W Muzeum Papiernictwa można nie tylko oglądać wytwarzanie arkuszy, ale również samemu spróbować wyczerpać papier ze znakiem wodnym lub z odciskiem własnej dłoni. Natomiast w muzealnych salach, gdzie znajduje się ekspozycja stała, można zaczerpnąć wiedzy o tym, gdzie papier został wynaleziony i z czego go wytwarzano. Poznamy tu technikę tworzenia znaków wodnych, metody badania właściwości papieru oraz dowiemy się o znaczeniu papieru w przeszłości i we współczesnym świecie.
Oferta Muzeum Papiernictwa dla dzieci i młodzieży
XVII-wieczny młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w Europie, wzbudzającym z każdym rokiem rosnące zainteresowanie zwiedzających. W historycznym obiekcie działa Muzeum Papiernictwa.
Edukacja poprzez zabawę to jeden z głównych celów dusznickiego muzeum. Prowadzone tu zajęcia pozwalają poszerzać wiedzę o papierze, jego znaczeniu dla człowieka oraz o ekologicznych aspektach produkcji i wykorzystania papieru. Nowoczesne metody pracy stosowane w muzeum pozwalają uczestnikom zajęć zaangażować się w twórczy proces, dzięki czemu zdobywanie wiadomości odbywa się w trakcie zabawy i eksperymentowania.
Zajęcia adresowane są do różnych grup wiekowych; na lekcjach muzealnych gościmy zarówno przedszkolaków jak i studentów (nawet słuchaczy uniwersytetów III wieku). Z naszej oferty turystycznej korzystają również rodziny, dla których przeprowadzamy warsztaty w kameralnym gronie.
Podczas wizyty w muzeum dzieci oglądają niezwykły młyn papierniczy, poznają eksponaty oraz przyswajają dawne techniki rękodzielnicze. Samodzielnie czerpią papier ze znakiem wodnym, z dodatkiem ziół, a także odciskają w masie papierniczej własną dłoń. Podczas zajęć w Pracowni Grafiki odbijają własne grafiki w technice monotypii, linorytu czy plastykorytu. Proponujemy dodatkowo zajęcia decoupage oraz tzw. papierowe fantazje, na których najmłodsi wykonują z gotowych arkuszy japońskie laleczki kokeshi.
W sezonie wiosenno-letnim udostępniamy ogród tematyczny znajdujący się w głębi muzealnego dziedzińca, gdzie uczniowie zapoznają się z roślinami włóknistymi, wykorzystywanymi do produkcji papieru.
Zajęcia w Muzeum Papiernictwa dostosowane są do wieku oraz indywidualnych potrzeb uczestników. Niepowtarzalna atmosfera historycznego młyna papierniczego oraz doświadczenie osób prowadzących warsztaty są gwarancją niezapomnianych wrażeń, a powstałe podczas warsztatów prace uczestnicy otrzymują na pamiątkę z pobytu w dusznickim muzeum.
Rezerwacji zajęć można dokonać w Dziale Naukowo-Oświatowym Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju telefonicznie 74 862 74 01lub mailowo oswiat@muzpap.pl
Do Muzeum Papiernictwa na lekcje muzealne
Przy postępującym zjawisku „macdonaldyzacji życia” rodzice i nauczyciele coraz częściej pragną, aby ich dzieci mądrzej spędzały swój wolny czas. Naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzi Muzeum Papiernictwa ze swoją ofertą edukacyjną. Jedną z naczelnych zasad przyświecających naszym działaniom jest „edukacja poprzez zabawę”. Proponujemy młodym uczestnikom samodzielne wykonanie kartek papieru według opracowanej w średniowieczu rękodzielniczej techniki. Pozorna tylko „zabawa” przy czerpalniczych stanowiskach, skłania młodych uczestników do głębokiej refleksji nad pracą czerpalnika.
Na eksperymentowaniu opieramy również pozostałe zajęcia z oferty edukacyjnej. Warsztaty graficzne, podczas których prezentowane są mechanizmy powstawania monotypii, linorytu i plastykorytu, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pozostawiona młodzieży dowolność twórcza, inspiruje ich do zaprezentowania własnych możliwości. Przewodnik-grafik w tym przypadku, występuje w roli moderatora. Wskazuje dostępne dla młodych ludzi techniki graficzne, jednak nie ingeruje w późniejsze fazy procesu twórczego. Takie działania przyczyniają się do swobodnego poruszania się we współczesnym świecie oraz łatwiejszego radzenia sobie z problemami np. na lekcjach chemii czy plastyki.
W naszej ofercie znajdują się także warsztaty, promujące ekologiczne możliwości wykorzystania makulatury. W rękach naszych uczestników zyskuje ona drugie życie np. w postaci laleczek kokeshi czy kartek okolicznościowych. Z ekologią związane są również warsztaty decoupage, w ramach których powtórnie wykorzystywane są drewniane przedmioty. Ich zewnętrzna powierzchnia przyozdobiona zostaje kolorowymi serwetkami. W ten sposób powstają nowe podkładki pod kubki, obrazki i elementy wystroju wnętrz.
Nasza oferta adresowana jest do różnych grup wiekowych, jak również osób z różnym stopniem niepełnosprawności. W celu dokonania rezerwacji zajęć prosimy o kontakt z Działem Oświatowym pod numerem telefonu 74 862 74 01 lub mailowo oswiat@muzpap.pl
LEKCJE MUZEALNE
Lekcje muzealne obejmują zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem i zajęcia praktyczne.
» Rękodzieło papiernicze – 16 zł/os
» Papierowe fantazje – 16 zł/os
» Grafika – sztuka na papierze – 16 zł/os
» Papierowy witraż – 16 zł/os
» Decoupage – 18 zł
Lekcje muzealne i warsztaty podlegają wcześniejszej rezerwacji.
Rezerwacji można dokonać:
– telefonicznie:
tel. +48 74 862 74 01
fax +48 74 862 74 10
– pocztą na adres:
Muzeum Papiernictwa
ul. Kłodzka 42,
57-340 Duszniki Zdrój
email: oswiat@muzpap.pl
Strona muzeum: http://www.muzpap.pl/