GCompris : I got IT

Edukacja najmłodszych jest zdecydowanym wyzwaniem dla każdego, od rodzica po pedagogów i psychologów. Istnieje wiele podejść, jednak zapewne najskuteczniejsze to chyba nauka poprzez zabawę. I to leży u podstaw programu GCompris, zestawu gier i zabaw edukacyjnych dla dzieci w wieku od 2 do 10 lat.

Program oferuje dzieciom do wyboru przeszło setkę ćwiczeń, przy czym ich liczba cały czas rośnie, a już istniejące są rozwijane i poprawiane w dalszym ciągu. Jako wolne oprogramowanie wydane na licencji GNU PL, jest ono całkowicie darmowe i wieloplatformowe, a do tego może go wykorzystywać każdy, zarówno rodzic, jaki i personel przedszkola czy szkoły podstawowej. Ćwiczenia w programie GCompris są posegregowane kategoriami. Sekcja Odkrywanie komputera pozwala na zaznajomienie najmłodszych z obsługą komputera za pomocą prostych ćwiczeń. Kolejna z nich to Algebra, zawierająca ćwiczenia służące do uczenia dzieci liczb, prostej matematyki i rozwijanie umiejętności zapamiętywania. Kategoria Nauka z kolei pozwala dzieciom na poznanie działania śluzy, cyklów wodnych, okrętów podwodnych i przeprowadzanie prostych doświadczeń w celu poznania, jak działa otaczający nas świat. Z kolei sekcja Geografia zawiera np. ćwiczenia z rozpoznawania krajów i stolic na mapie świata. Kategoria Gry zawiera, nomen omen, gry, przy czym głównie są to klasyczne gry planszowe i logiczne, jak szachy, kulki, sudoku i tym podobne. Ćwiczenia z kategorii Czytanie to oczywiście zabawy wspomagające naukę czytania. Ćwiczenia nie pasujące do innych kategorii są zgrupowane razem w sekcji Inne, na którą składają się np. nauka czasu, puzzle czy rysowanie.

Interfejs programu jest niezwykle łatwy w użyciu i dostosowany do dzieci. Krótko Mówiąc, GCompris to znakomity program edukacyjny, który może wydatnie pomóc w edukacji dziecka.

Strona programu:http://gcompris.net/-pl-

Strona pobierania: http://gcompris.net/-rubrique129-

 

gcompris-37 670