Sweet Home 3D

Bezpłatny program do planowania wnętrz stworzony w języku Java. Sweet Home 3D, w odróżnieniu od innych darmowych programów tego typu, umożliwia aranżację nie jednego ale wielu pomieszczeń naraz (np. całego mieszkania lub kondygnacji domu), a także pozwala bardzo dokładnie zdefiniować wymiary i umiejscowienie poszczególnych obiektów.

Aplikacja pozwala na dowolne naniesienie ścian, okien, drzwi, schodów, daje także możliwość planowania ścianek działowych. Przydatną funkcją jest możliwość wczytania pliku graficznego (np. ze skanem projektu mieszkania) w celu jego dokładnego obrysowania w programie. Na zdefiniowaną powierzchnię możemy nanosić różnego rodzaju elementy wyposażenia z bazy zawartej w programie, podzielonej na czytelne kategorie.

Standardowa baza jest dość ograniczona można jednak pobrać dużo dodatkowych elementów wyposażenia ze strony domowej programu.

Nowości w wersji 3.0 programu

Najciekawszą nowością są zaokrąglone ściany, które znacznie poszerzają możliwości projektowania wnętrz o niestandardowych kształtach. Oczywiście w ścianach tego typu można umieszczać okna i drzwi. Kolejną nowością jest Compass (kompas) — narzędzie pozwalające na ustalenie orientacji projektowanych pomieszczeń oraz położenia budynku. Dzięki kompasowi przy renderowaniu widoku pomieszczeń program weźmie pod uwagę pozycję Słońca na niebie i odpowiednio dobierze kąt padania światła. Zaawansowane opcje renderowania zostały w tej wersji w pełni zintegrowane z programem i umieszczone w ustawieniach „kompasu” (lokalizacja) oraz foto/wideo (czas, ogniskowa obiektywu). Silnik renderujący SunFlow został przystosowany do wizualizacji światła przechodzącego przez okna i transparentne tekstury obiektów oraz materiałów odbijających światło lub matowych.

Do domyślnej biblioteki obiektów dodane zostały nowe źródła światła: 5 białych i 8 kolorowych. Aby zapobiec utracie danych w przypadku błędu powodującego zakończenie programu, Sweet Home 3D został wyposażony w opcję automatycznego zapisywania projektów. Domyślny interwał to 10 minut, można go zmienić w ustawieniach programu.

Program można uruchomić lub pobrać i zainstalować tutaj: http://www.sweethome3d.com/pl/download.jsp

761CondoExample

SweetHome3DExample