Chemix .NET

Program Chemix .NET jest agregatorem różnych modułów, które swoją tematyką przekazują wiedzę jego użytkownikowi. Program sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiego dostępu do informacji. Jest również niezastąpionym narzędziem w trakcie obliczania zadań chemicznych czy też pracy w laboratorium. Program może również stać się idealną pomocą dydaktyczną w trakcie prowadzenia zajęć lekcyjnych przez nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Główną przesłanką do napisania programu był fakt, iż do zainteresowania nauką (chemią) może posłużyć ciekawy program komputerowy.

Opis dostępnych modułów

Układ okresowy pierwiastków

Moduł wygodnej oraz prostej w użyciu Tablicy Mendelejewa, umożliwiający m.in. wyszukiwanie pierwiastków według dowolnie przyjętych kryteriów (możesz szukać na podstawie fragmentu lub całej frazy) – wyszukane pierwiastki zaznaczone są wyróżniającym się kolorem. Dodatkowo informacje o pierwiastku przeglądasz według posegregowanej wg kategorii tabeli lub na podstawie zamieszczonego opisu, który stanowi uzupełnienie tabeli o dodatkowe informacje. W każdej chwili masz możliwość opisania pierwiastka własnymi uwagami za pomocą Notesu. Informację o pierwiastku możesz zapisać do pliku, skopiować do schowka lub po prostu wydrukować na swojej drukarce.

Słownik chemiczny

Moduł realizujący funkcję informacyjną poprzez objaśnianie najbardziej niezrozumiałych terminów chemicznych. Wyszukiwanie terminów ułatwia dołączony filtr znajdujący się nad listą terminów. Program wyświetla również pojęcia powiązane z aktualnie wyszukiwanymi. Wybraną definicję możesz zapisać do pliku, skopiować do schowka lub po prostu wydrukować na swojej drukarce.

Tablice chemiczne

Kolejny moduł realizujący funkcję informacyjną, którego zadaniem jest dostarczenie możliwie największego zbioru różnego rodzaju tablic oraz dokumentów przydatnych w nauce chemii. Znajdziesz tutaj m.in. tablicę rozpuszczalności, gęstości wodnych roztworów, skalę elektroujemności, szeregi elektrochemiczne, a także wiele ciekawostek jak np.: biografię słynnych chemików, historię układu okresowego, listę laureatów Nagrody Nobla itp. Tablice ułożone zostały w drzewku według kategorii tematycznej. Ich wyszukiwanie ułatwia wbudowany filtr znajdujący się nad listą dokumentów. Wybrany dokument możesz zapisać do pliku, skopiować do schowka lub po prostu wydrukować na swojej drukarce.

Kalkulator mas molowych

Moduł niezastąpiony w trakcie obliczania zadań chemicznych. Wystarczy, że wprowadzisz równanie związku chemicznego, a w tym samym czasie otrzymasz dokładnie wyliczoną wartość masy molowej. Kalkulator rozpoznaje symbole wszystkich pierwiastków chemicznych, a także Deuter (D) i Tryt (T). Dodatkowo masz możliwość wprowadzania bardziej skomplikowanych równań jak np.: CuSO4*5H20, które bez problemu zostaną obliczone.

Przelicznik jednostek

Moduł umożliwiający przeliczanie dowolnych jednostek układu SI i nie tylko. Po prostu wybierz kategorię jednostki, w której chcesz dokonać obliczeń. Następnie wybierz jednostkę, z której chcesz przeliczyć oraz jednostkę, w której chcesz otrzymać wynik. Teraz wpisz w odpowiednim polu wartość, a poniżej (w czasie rzeczywistym) otrzymasz przeliczoną wartość. Aby ułatwić Ci pracę, program dokonuje obliczeń w dwóch kierunkach, np.: obliczając ilość milibarów [mBar] w 1 pascalu [Pa], przelicznik dodatkowo przeliczy, ile pascali [Pa] znajduje się w 1 milibarze [mBar].

Przeglądarka struktur molekularnych

Moduł umożliwiający wyświetlanie na ekranie komputera trójwymiarowych struktur molekularnych różnych związków chemicznych (wraz z programem kopiowanych jest kilka przykładowych struktur). Obiekty mogą być obracane w dowolnym kierunku za pomocą kursora myszy lub w trybie automatycznym (orbita 3D). W każdej chwili możesz zmienić kierunek źródła światła, a także włączyć dodatkową przezroczystość obiektu. Wygenerowany obraz możesz dostosować, a także w każdej chwili zapisać do pliku graficznego.

Przelicznik stężeń

Przeliczaj szybko i wygodnie wartości stężenia z procentowego na molowe oraz z molowego na procentowe. Wystarczy, że wybierzesz rodzaj przeliczania, a następnie uzupełnisz formularz o wymagane wartości. Aplikacja sama zajmie się wyliczeniem prawidłowej masy molowej związku oraz wykona wymagane obliczenia.

Równania przemian gazowych

Zbiór kalkulatorów umożliwiających przeliczanie podstawowych równań przemian gazowych (m.in. Prawo Grahama, Energia Kinetyczna, Stan Gazu Doskonałego). Wybierz interesujący Cię wzór, a następnie uzupełnij wymagane pola o wartości, na podstawie których chcesz obliczyć konkretny parametr równania. Nie musisz martwić się o prawidłowe przekształcenie wzoru – aplikacja zrobi to za Ciebie.

Strona domowa: http://chemix.toborek.info/

duzy przegladarka struktur molekularnych 670

duzy uop 670