Clam – darmowy antywirus

Clam Antivirus to darmowy antywirus dla systemów Unix, linux i FreeBSD. Pakiet antywirusowy dostarcza wszystkich potrzebnych narzędzi i jest popularny wśród użytkowników dystrybucji Linuxa.

Istnieje także wersja ClamWin dla systemów Windows. Wraz z opisanym poniżej programem Clam Sentinel może stać się darmową alternatywą dla komercyjnych pakietów antywirusowych.

 

clamavClam AntiVirus jest zestawem narzędzi antywirusowych dla systemów UNIX, dostępnym na licencji GPL oraz zaprojektowanym z myślą o skanowaniu wiadomości e-mail na poziomie serwerów pocztowych. Pakiet dostarcza wielu narzędzi, takich jak elastyczny i skalowalny wielowątkowy demon, skaner z linii poleceń, i zaawansowane narzędzie do automatycznych aktualizacji baz sygnatur wirusów. Głównym elementem pakietu jest silnik antywirusowy, dostępny w formie współdzielonej biblioteki.

Strona projektu: http://www.clamav.net/

 

ClamWin – program antywirusowy działający pod systemami Windows. Tworzony jako wolne oprogramowanie i rozprowadzany na licencji GPL. Jest on odpowiednikiem programu ClamAV działającego pod systemami Uniksowymi, wykorzystuje jego mechanizm wyszukiwania i rozpoznawania wirusów, korzysta z jego bazy danych wirusów i stanowi graficzny interfejs użytkownika do ClamAV.

Obecnie ClamWin składa się ze skanera antywirusowego (uruchamianego na żądanie oraz automatycznie o wyznaczonym czasie) i zintegrowanego systemu pobierania aktualizacji z Internetu. Potrafi się integrować z Windows Explorerem i z programem Microsoft Outlook (ale nie z Outlook Expressem). Nie ma jednak monitora antywirusowego, który chroniłby przed zagrożeniami na bieżąco.

W teście przeprowadzonym przez vortal dobre programy skuteczność programu w wykrywaniu szkodliwego oprogramowania została oceniona na 78,91%. Największą skuteczność program posiadał w wykrywaniu dialerów, sięgała ona 93,30%, najmniejszą zaś w wykrywaniu adware, skuteczność na poziomie 51,78%.

Strona pobierania: http://www.clamwin.com/content/view/18/46/

Strona projektu: http://www.clamwin.com/

 

Clam Sentinel jest aplikacją działającą w zasobniku systemowym (TRAY), która wykrywa zmiany w plikach systemowych oraz skanuje pliki zmodyfikowane za pomocą programu ClamWin (oczywiście wymagana jest uprzednia instalacja programu ClamWin).
Ponadto program wykrywa automatycznie nowo dodane dyski lub pamięci zewnętrzne (jak np. PenDrive) oraz monitoruje je do momentu zamknięcia programu lub odłączenia dysku.

Działa pod platformą Windows 98/98SE/ME/2000/XP/Vista oraz Windows 7

Strona pobierania i dokumentacja: http://clamsentinel.sourceforge.net/