yBook

yBook – program ten to czytnik ebooków, który wyświetla treści wczytanego pliku imitując wyglądem książkę a więc mamy tekst wyświetlony w dwóch szpaltach a do tego tło pod tekst posiada strukturę przypominającą papier z książki. Do programu wczytamy pliki: TXT, RTF, BRN, BFL, HTM, HTML, strony internetowe można wczytywać podając adresy internetowe konkretnych stron.

Program służy do przeglądania dokumentów tekstowych, bardzo dobrze sprawdzi się jeśli mamy do przeczytania plik o dużej objętości.

Czytanie tekstu na komputerze w tej formie ma same zalety, przede wszystkim nie jest tak męczące dla naszego wzroku gdyż tekst jest sformatowany w formie stosunkowo wąskich kolumn, oczy nie muszą podążać w kółko od lewej do prawej. Po za tym ten czytnik ebooków możemy sobie w dowolny sposób sformatować ustalając kolory tła, tekstu, wielkość tekstu, odstępy pomiędzy wierszami, marginesy i inne.

Program formatuje tekst z wczytanego pliku w ten sposób że wszystko sprawia wrażenie otwartej książki. Tekst mamy podzielony na dwie kolumny tak jakby to były dwie kartki książki.

Autor programu yBook w bardzo ciekawy sposób rozwiązał przechodzenie do kolejnych stron oraz powrót do poprzednich. Wystarczy kliknąć w dowolne miejsce na lewej kartce książki aby wyświetliła się nam kolejna strona, klikając w prawą kartkę program wyświetli wcześniejsza stronę.

W programie mamy do wyboru kilka tekstur imitujących papier do ustawienia na tło naszej elektronicznej książki, jeśli jednak nam to nie odpowiada możemy ustalić dowolny jednolity kolor tła książki według własnych preferencji. Podobnie jest z kolorem tekstu oraz kolorem na jaki zaznacza program tekst który wyszukujemy. W prosty sposób zmienimy w programie wielkość oraz krój czcionki tak aby przyjemniej nam się czytało.

Program numeruje strony naszego dokumentu, oraz podaje sumę wszystkich stron. Oczywiście ilość stron w tym czytniku nie odpowiada temu ile stron ma dany tekst w jakimś konkretnym edytorze tekstu. Także ilość stron zmienia się w zależności od tego jaką wielkość okna czytnika sobie ustawimy, wyświetlając okno czytnika na tle całego pulpitu ilość podanych stron będzie najmniejsza. A więc jeśli czytaliśmy tekst w czytniku na pełnym ekranie i doszliśmy do 20 strony to jeśli będziemy chcieli za jakiś czas wrócić do tego tekstu ale otworzymy czytnik w mniejszym oknie i przejdziemy do 20 strony to nie odnajdziemy miejsca, w którym skończyliśmy czytanie. Na to warto zwrócić uwagę i wyświetlać czytnik zawsze w określonej wielkości okna przy czytaniu tego samego dokumentu.

W programie jest prosta wyszukiwarka, gdy znajdzie interesujące nas słowo czy zwrot to zaznacza je na inny kolor, jeśli w tekście jest więcej tych samych słów to wszystkie zostaną zaznaczone. Pasek z dolnym menu można sobie wyłączyć.

Wybraną stronę z tekstem można sobie skopiować do schowka, nie można natomiast kopiować wybranych fragmentów. W opcjach możemy ustalić jakiej wielkość mają być marginesy, z każdej strony tekstu oraz jakie mają być odległości pomiędzy kolejnymi wierszami tekstu.

Program posiada historię wczytywanych dokumentów.

Strona domowa: http://www.spacejock.com/yBook.html

Strona pobierania: http://www.spacejock.com/yBook_Download.html

ybkprint

 

yBookSingle